Zevk Meselesi...
arz
[ Akan Kuyumcu 2010 - 2011 ]
Akan Kuyumcu Çaşı içi
Akyazı / SAKARYA
Tel:+90 264 418 40 40
 
KUYUMCUDAN ALTIN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
*Alacağınız altının üzerindeki ayarına, imalatçı firmanın veya kuyumcunun patent damgasına bakınız.
*Aldığınız altının mutlaka faturasını alınız.
*Altın satın alırken, altının gram olarak ağırlığını, gram fiyatını ve gram işçiliğini öğreniniz. Gerekirse yapılan hesabı birde siz kontrol ederek sağlamasını yapınız. .
*Takı şeklindeki altınlarda takının modeline göre işçiliği değişiktir. Genelde en basit altın takının işçiliği, 24 ayar altının gram fiyatının ¼’ ü kadar ,en özel takının işçiliği ise 24 ayar altının gram fiyatına eşit olur.
*Tasarruf amaçlı altın almak istiyorsanız, Cumhuriyet Altınlarını veya işçiliği az olan 22 ayar bilezik şeklindeki altınları tercih ediniz.
*Altını tanıdığınız ve güven duyduğunuz kuyumcudan alınız.
*Cumhuriyet Altını alırken de; altının baskısının net olmasına, eğer kulpsuz ise,renginin kızıla yakın olmasına dikkat ediniz.Kulplu olan veya kulplu iken kulpu daha sonra çıkartılan altınlar, kulpsuz altına göre daha sarıya bakan renkte olur. Cumhuriyet altınlarının ziynet (fantezî) olanlarının çeyrek ve yarım boyutta olanları hediye amaçlı alındığında, piyasada taklit baskılarına da rastlanmaktadır.
Bu nedenle, bu tür altınları alırken, yine net olmasına gramlarının ( çeyrek altının ağırlığı 1,75 gram, yarım altının gramı 3,50 gram ve daha büyükleri çeyrek altının katları şeklindedir.) tam olmasına dikkat ediniz. Cumhuriyet Altınlarının tarihinin yeni veya eski olması psikolojik bir konudur.Gramları tam olması koşuluyla eski tarihli altın almanın bir sakıncası olmaz. Siz altını geri satmanız durumunda kuyumcu eski ve yeni altınları aynı fiyatla geri alır.